Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
55-57 North 1stPaterson, NJ 07522
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2021
Property Information
Block207
Lot30
QualifierC001
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description552.5 SF 1 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$9,200
17%
Improvement Value:$44,600
83%
Total Assessment$53,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,741 | +3.9% |
| 2024 | $2,638 | +9.5% |
| 2023 | $2,408 | +7.2% |
| 2022 | $2,246 | +3.1% |
Property History
No events match the selected filters.