Skip to content

70-72 4th AvePaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 25, 1996

Property Information

Block2105
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage4,560
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,900
14%
Improvement Value:$379,800
86%
Total Assessment$441,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,505+3.9%
2024$21,657+9.5%
2023$19,770+7.2%
2022$18,441+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft4,560DeedBook 146, Page 244