Skip to content

748-752 River StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$150,643
Last Sale Date
Jun 7, 2003

Property Information

Block2203
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage4,364
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,600
31%
Improvement Value:$172,200
69%
Total Assessment$250,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,778+3.9%
2024$12,297+9.5%
2023$11,226-15.8%
2022$13,327+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$150,643

To:

Sq Ft4,364DeedBook 625, Page 202