Skip to content

338 E 23rd St(Block 2710 Lot 18)Paterson, NJ 07514

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 8, 2023

Property Information

Block2710
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B 4G
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage30,609
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,600
6%
Improvement Value:$1,735,600
94%
Total Assessment$1,849,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$94,217+3.9%
2024$90,666+9.5%
2023$82,770+7.2%
2022$77,204+4.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$4,388,060
DeedBook 4302, Page 1Recorded5/3/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$1,735,000
DeedBook D698, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1920