Skip to content

159-161 Franklin StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Apr 26, 2013

Property Information

Block3008
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,195
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
17%
Improvement Value:$139,100
83%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,575+3.9%
2024$8,252+9.5%
2023$7,533+7.2%
2022$7,027+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$54,000

To:

Sq Ft2,195DeedBook 2333, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1900