Skip to content

169-187 Franklin StPaterson, NJ 07524

Built 1949
Commercial

Last Sale Price
$9,500,000
Last Sale Date
Jan 5, 2022

Property Information

Block3008
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage38,205
Acreage1.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$731,800
58%
Improvement Value:$540,800
42%
Total Assessment$1,272,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$64,839+3.9%
2024$62,396+9.5%
2023$56,962+7.2%
2022$53,131+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$9,500,000

To:

Sq Ft38,205DeedBook 4234, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1949