Skip to content

89 Graham AvePaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 29, 2015

Property Information

Block3019
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,459
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,100
11%
Improvement Value:$154,400
89%
Total Assessment$173,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,840+3.9%
2024$8,507+9.5%
2023$7,766+7.2%
2022$7,244+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 2771, Page 64Recorded2/9/2016

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook D1901, Page 174

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook D977, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1900