Skip to content

168-170 Franklin StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 1, 2018

Property Information

Block3019
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F 2G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
79%
Improvement Value:$23,900
21%
Total Assessment$113,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,803+3.9%
2024$5,585+9.5%
2023$5,098+7.2%
2022$4,755+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook D1029, Page 21