Skip to content

85 Graham AvePaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block3019
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,530
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,000
11%
Improvement Value:$148,100
89%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,514+3.9%
2024$8,193+13.3%
2023$7,229+7.5%
2022$6,726+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,530DeedBook 3985, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1900