Skip to content

160 Franklin StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$405,707
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block3019
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,797
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,200
8%
Improvement Value:$221,300
92%
Total Assessment$240,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,253+3.9%
2024$11,792+9.5%
2023$10,765+7.2%
2022$10,041+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$405,707

To:

Sq Ft2,797DeedBook 4640, Page 220

Property Sale

Sale
$735,000
Sq Ft2,797DeedBook 4584, Page 166Recorded9/12/2023

Property Sale

Sale
$70,040
DeedBook D2195, Page 281

Property Sale

Sale
$402,000
DeedBook D1186, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1900