Skip to content

182-190 Montgomery StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Aug 24, 2001

Property Information

Block3202
Lot63
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB9G O 8
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage2,352
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,200
62%
Improvement Value:$135,600
38%
Total Assessment$352,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,618+3.9%
2024$24,652+9.5%
2023$22,505+7.2%
2022$20,992+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft2,352DeedBook 312, Page 169