Skip to content

465-469 Madison AvePaterson, NJ 07524

Industrial

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Nov 5, 2009

Property Information

Block3303
Lot18

Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,564
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,500
28%
Improvement Value:$371,900
72%
Total Assessment$513,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,158+3.9%
2024$25,172+9.5%
2023$22,980+7.2%
2022$21,434+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft3,564DeedBook 1870, Page 6

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook D141, Page 180