Skip to content

441-443 E 27th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Sep 28, 2006

Property Information

Block3310
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 3G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,100
17%
Improvement Value:$241,600
83%
Total Assessment$292,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,913+3.9%
2024$14,351+9.5%
2023$13,101+7.2%
2022$12,220+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft2,484DeedBook 1316, Page 287