Skip to content

555-559 E 26th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 27, 2017

Property Information

Block3411
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,604
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
22%
Improvement Value:$233,000
78%
Total Assessment$298,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,214+3.9%
2024$14,640+9.5%
2023$13,365+7.2%
2022$12,467+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 3046, Page 201Recorded5/3/2017

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook D2011, Page 247

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook Z125, Page 68