Skip to content

134 Godwin AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 3, 2019

Property Information

Block3514
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
11%
Improvement Value:$177,500
89%
Total Assessment$199,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,159+3.9%
2024$9,777+9.5%
2023$8,925+7.2%
2022$8,325+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft2,384DeedBook 3555, Page 155

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 3002, Page 263Recorded2/23/2017

Property Sale

Sale
$72,900
DeedBook D2249, Page 229

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook D1595, Page 151

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook D1528, Page 188

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook D265, Page 39