Skip to content

126 Godwin AvePaterson, NJ 07501

Vacant Land

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 14, 2023

Property Information

Block3514
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionREHAB 6 APTS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$22,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,844+3.9%
2024$5,624+9.5%
2023$5,134+7.2%
2022$4,789+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$174,900
Sq Ft1,392DeedBook 4310, Page 165Recorded5/16/2022

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook D1849, Page 233

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook D1469, Page 82

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook M159, Page 202