Skip to content

108 Godwin AvePaterson, NJ 07501

Built 2005

Last Sale Price
$81,455
Last Sale Date
Mar 17, 2017

Property Information

Block3514
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
12%
Improvement Value:$156,100
88%
Total Assessment$178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,069+3.9%
2024$8,727+9.5%
2023$7,967+7.2%
2022$7,432+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$81,455

From:

To:

DeedBook 3124, Page 78Recorded8/21/2017

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

DeedBook 2403, Page 125Recorded12/3/2013

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook D1183, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 2005