Skip to content

144 Godwin AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block3514
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,635
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,500
8%
Improvement Value:$214,100
92%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,800+3.9%
2024$11,355+9.5%
2023$10,366+7.2%
2022$9,669+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft2,635DeedBook 4810, Page 232

Property Sale

Sale
$333,000
DeedBook 4725, Page 15Recorded6/17/2024

Property Sale

Sale
$237,500
Sq Ft2,635DeedBook 3918, Page 132Recorded12/3/2020

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook D1946, Page 38

Property Sale

Sale
$368,000
DeedBook D1505, Page 288

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook D1228, Page 98