Skip to content

289 Hamilton AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jan 31, 2017

Property Information

Block3514
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,594
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
10%
Improvement Value:$157,700
90%
Total Assessment$175,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,926+3.9%
2024$8,590+9.5%
2023$7,842+7.2%
2022$7,315+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft2,594DeedBook 3000, Page 197

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook D366, Page 162