Skip to content

101-103 Carroll StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 28, 2014

Property Information

Block3514
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 B
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,303
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
17%
Improvement Value:$127,900
83%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,851+3.9%
2024$7,556+9.5%
2023$6,898+7.2%
2022$6,434+3.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$402,000
DeedBook D947, Page 85