Skip to content

747 E 22nd StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block3819
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,491
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,600
21%
Improvement Value:$152,200
79%
Total Assessment$191,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,772+3.9%
2024$9,404+9.5%
2023$8,585+7.2%
2022$8,008+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,491DeedBook 3508, Page 232Recorded2/12/2019

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 2992, Page 202Recorded2/3/2017

Property Sale

Sale
$338,000
DeedBook D923, Page 263