Skip to content

729-731 E 22nd StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2019

Property Information

Block3819
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,038
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
27%
Improvement Value:$136,700
73%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,487+3.9%
2024$9,129+9.5%
2023$8,334+7.2%
2022$7,774+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 3190, Page 173Recorded11/20/2017

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook D948, Page 5