Skip to content

727-729 E 22nd StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$487,777
Last Sale Date
Mar 26, 2023

Property Information

Block3819
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,860
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
11%
Improvement Value:$325,400
89%
Total Assessment$367,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,719+3.9%
2024$18,014+9.5%
2023$16,445+7.2%
2022$15,339+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$487,777

To:

Sq Ft4,860DeedBook 4498, Page 293

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook D624, Page 164