Skip to content

735 E 23rd StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block3820
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,668
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
23%
Improvement Value:$161,500
77%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,750+3.9%
2024$10,345+9.5%
2023$9,444+7.2%
2022$8,809+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,668DeedBook 4715, Page 187

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook G159, Page 261