Skip to content

82 16th AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Nov 1, 1985

Property Information

Block4318
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,432
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,500
14%
Improvement Value:$144,200
86%
Total Assessment$167,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,544+3.9%
2024$8,222+9.5%
2023$7,506+7.2%
2022$7,001+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

To:

Sq Ft2,432DeedBook 115, Page 458