Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
44-50 16th AvePaterson, NJ 07501
Last Sale Date
Dec 29, 2011
Property Information
Block4318
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description4 B
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage5,784
Acreage0.23
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$540,000
36%
Improvement Value:$960,000
64%
Total Assessment$1,500,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $76,425 | +3.9% |
| 2024 | $73,545 | +9.5% |
| 2023 | $67,140 | -0.0% |
| 2022 | $67,159 | +3.1% |
Property History
No events match the selected filters.