Skip to content

264-266 Main StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block4704
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4 B RENO RETAIL
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage9,428
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,700
23%
Improvement Value:$386,300
77%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,475-17.0%
2024$30,707+9.5%
2023$28,033+7.2%
2022$26,148+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft9,428DeedBook 3889, Page 274

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook A111, Page 534