Skip to content

76-78 Market StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Mar 5, 2020

Property Information

Block4704
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B F
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage6,300
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,900
23%
Improvement Value:$365,100
77%
Total Assessment$475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,201-21.0%
2024$30,644-8.7%
2023$33,570-5.0%
2022$35,350+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft6,300DeedBook 3786, Page 85

Property Sale

SaleMulti
$455,000
DeedBook D1209, Page 262