Skip to content

96 Market StPaterson, NJ 07505

Last Sale Date
Jan 27, 2014

Property Information

Block4704
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage3,488
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
18%
Improvement Value:$367,200
82%
Total Assessment$447,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,810+3.9%
2024$21,951+9.5%
2023$20,039+7.2%
2022$18,691+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2430, Page 236Recorded2/11/2014