Skip to content

102-104 Market StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 18, 2019

Property Information

Block4704
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage3,969
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,100
17%
Improvement Value:$332,200
83%
Total Assessment$400,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,395+3.9%
2024$19,627+9.5%
2023$17,917-3.4%
2022$18,550+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft3,969DeedBook 3726, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook X105, Page 471