Skip to content

97 Coral StPaterson, NJ 07522

Built 1940

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 30, 2004

Property Information

Block609
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,531
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
16%
Improvement Value:$169,700
84%
Total Assessment$201,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,272+3.9%
2024$9,884+9.5%
2023$9,024+7.2%
2022$8,417+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,531DeedBook 738, Page 253

Property Sale

Sale
$49,900

To:

Property Built

Built

Year Built: 1940