Skip to content

243-247 Lindbergh PlPaterson, NJ 07503

Industrial

Last Sale Price
$9,648,887
Last Sale Date
Jun 3, 2021

Property Information

Block6508
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B O 3
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage23,110
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,500
6%
Improvement Value:$1,738,400
94%
Total Assessment$1,850,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$94,303+3.9%
2024$90,750+9.5%
2023$82,846+7.2%
2022$77,275+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$9,648,887

To:

Sq Ft23,110DeedBook 4058, Page 88