Skip to content

1050 Main StPaterson, NJ 07503

Last Sale Date
Apr 9, 2014

Property Information

Block6902
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F 2G
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,247
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,100
28%
Improvement Value:$166,700
72%
Total Assessment$230,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,759+3.9%
2024$11,316+9.5%
2023$10,331+7.2%
2022$9,636+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

To:

Sq Ft3,247DeedBook 2456, Page 38

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook Z149, Page 244