Skip to content

379 Union AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 15, 2024

Property Information

Block905
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5 F.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,928
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,200
13%
Improvement Value:$199,200
87%
Total Assessment$229,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,707+3.9%
2024$12,228+9.5%
2023$11,163+7.2%
2022$10,412+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 4519, Page 91Recorded5/4/2023

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook D1752, Page 34

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook U164, Page 158