Skip to content

190-200 Wayne AvePaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
Jan 24, 2019

Property Information

Block905
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage12,733
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,100
32%
Improvement Value:$1,000,000
68%
Total Assessment$1,462,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$74,494+3.9%
2024$71,687+9.5%
2023$65,444+7.2%
2022$61,043+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,100,000

To:

Sq Ft12,733DeedBook 3529, Page 285