Skip to content

128 Albion AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Date
Apr 29, 1996

Property Information

Block908
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,945
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
19%
Improvement Value:$186,200
81%
Total Assessment$230,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,749+3.9%
2024$11,306+9.5%
2023$10,322+7.2%
2022$9,628+4.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940