Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
407 Totowa AvePaterson, NJ 07502
Last Sale Date
Oct 2, 1989
Property Information
Block918
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class45
Description3 F
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,182
Acreage0.04
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$29,400
10%
Improvement Value:$264,200
90%
Total Assessment$293,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $14,959 | +3.9% |
| 2024 | $14,395 | +9.5% |
| 2023 | $13,142 | +7.2% |
| 2022 | $12,258 | +4.0% |
Property History
No events match the selected filters.