Skip to content

54 Manchester AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 8, 2024

Property Information

Block923
Lot51
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
32%
Improvement Value:$94,400
68%
Total Assessment$138,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,072+3.9%
2024$6,805+9.5%
2023$6,213+7.2%
2022$5,795+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,170DeedBook 4702, Page 1

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook D2314, Page 199

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook D1619, Page 102

Property Sale

Sale
$149,500
DeedBook D588, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1940