Skip to content

222 French Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1974

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Mar 30, 2012

Property Information

Block1005
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,996
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,200
49%
Improvement Value:$135,600
51%
Total Assessment$265,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,804+4.0%
2024$15,198+1.2%
2023$15,012+0.4%
2022$14,946+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,996DeedBook 2159, Page 221

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook M 118, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1974