Skip to content

6 Van Allen CourtWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$201,750
Last Sale Date
Nov 11, 1985

Property Information

Block1010
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,755
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,700
44%
Improvement Value:$175,800
56%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,581+4.0%
2024$17,869+1.2%
2023$17,650+0.4%
2022$17,572+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$201,750

To:

Sq Ft2,755DeedBook 115, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1985