Skip to content

67 Howe AveWayne, NJ 07470

Built 1983

Last Sale Price
$692,500
Last Sale Date
Jan 5, 2021

Property Information

Block1010
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,748
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,400
46%
Improvement Value:$164,900
54%
Total Assessment$305,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,153+4.0%
2024$17,457+1.2%
2023$17,243+0.4%
2022$17,167+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$692,500

To:

Sq Ft2,748DeedBook 3975, Page 197

Property Sale

Sale
$388,000
DeedBook P 158, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1983