Skip to content

4 Patton CourtWayne, NJ 07470

Built 1974

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Aug 29, 1996

Property Information

Block1109
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,090
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,100
53%
Improvement Value:$109,000
47%
Total Assessment$230,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,682+4.0%
2024$13,157+1.2%
2023$12,996+0.4%
2022$12,939+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$252,500

To:

Sq Ft2,090DeedBook 146, Page 328

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook U 118, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1974