Skip to content

73 Mac Donald DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Jul 21, 2000

Property Information

Block1212
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,119
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,400
50%
Improvement Value:$115,500
50%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,670+4.0%
2024$13,146+1.2%
2023$12,985+0.4%
2022$12,927+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$289,900

To:

Sq Ft2,119DeedBook 167, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1950