Skip to content

36 Dartmouth RdWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 7, 1997

Property Information

Block905
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,130
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,400
56%
Improvement Value:$99,100
44%
Total Assessment$227,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,527+4.0%
2024$13,008+1.2%
2023$12,849+0.4%
2022$12,792+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,130DeedBook 148, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1958