Skip to content

24 Heights RdWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Dec 17, 1990

Property Information

Block904
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,464
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,900
62%
Improvement Value:$79,400
38%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,504+4.0%
2024$12,025+1.2%
2023$11,878+0.4%
2022$11,825+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,464DeedBook 128, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1958