Skip to content

15 Longwood CourtWayne, NJ 07470

Built 1972

Last Sale Price
$501,000
Last Sale Date
Oct 21, 2019

Property Information

Block1214
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,209
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,200
45%
Improvement Value:$136,600
55%
Total Assessment$247,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,734+4.0%
2024$14,169+1.2%
2023$13,996+0.4%
2022$13,934+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$501,000

To:

Sq Ft2,209DeedBook 3727, Page 265

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook C 134, Page 58

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook O 123, Page 160

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook A 116, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1972