Skip to content

82 Pleasant Vw DrWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$642,500
Last Sale Date
May 10, 2018

Property Information

Block1215
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,461
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,200
36%
Improvement Value:$195,500
64%
Total Assessment$304,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,117+4.0%
2024$17,423+1.2%
2023$17,209+0.4%
2022$17,133+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$642,500

From:

To:

Sq Ft3,461DeedBook 3315, Page 172Recorded5/23/2018

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook F 138, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1954