Skip to content

209 Mac Donald DrWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 15, 2010

Property Information

Block1301
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,590
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,500
50%
Improvement Value:$104,100
50%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,284+4.0%
2024$11,813+1.2%
2023$11,669+0.4%
2022$11,617+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,590DeedBook 1951, Page 62

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 1541, Page 213

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook Q 157, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1951