Skip to content

200 Mac Donald DrWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$478,000
Last Sale Date
Sep 2, 2020

Property Information

Block1302
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,841
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,800
48%
Improvement Value:$108,200
52%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,427+4.0%
2024$11,951+1.2%
2023$11,804+0.4%
2022$11,752+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$478,000

To:

Sq Ft1,841DeedBook 3861, Page 7

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 1016, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1953