Skip to content

182 Mac Donald DrWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
May 22, 1998

Property Information

Block1302
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,496
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,800
40%
Improvement Value:$149,800
60%
Total Assessment$249,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,841+4.0%
2024$14,272+1.2%
2023$14,097+0.4%
2022$14,035+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

To:

Sq Ft2,496DeedBook 155, Page 153

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook O 134, Page 209

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook C 123, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1956